
Efikasni sistemi grejanja za zaštitu klime
Efikasni sistemi grejanja za zaštitu klime
Zašto se upravo efikasnim sistemom grejanja štedi velika količina CO2?
U domaćinstvu se oko 85% utrošene energije koristi za grejanje i pripremu tople vode. Preostalih 15% deli se na sve ostale potrebe, kao što su kuvanje, pranje, osvetljenje, televizor, frižider, itd.
Velika potrošnja energije znači i oslobađanje velike količine CO2. Stoga je štednja potrebna tamo gde postoji najveći potencijal uštede: u sistemu grejanja.
Efikasnim sistemom grejanja, koji troši manje energije i time oslobađa manju količinu CO2, ili je čak CO2 neutralan, moguće je postići odlučujući doprinos ublažavanju klimatskih promena.
Velika potreba za energijom znači i otpuštanje mnogo CO2. Stoga su bitne uštede tamo gde postoji najveći potencijal za uštedom: kod grejanja.
Efikasni sistemi grejanja koji troše manje energije te na taj način oslobađaju manje CO2 ili su možda čak i CO2-neutralni znatno doprinose ublažavanju klimatskih promena.
Mere smanjenja CO2
Postoji niz mogućnosti štednje CO2 u domaćinstvu:
Moderna izolacija
Efikasniji sistemv grejanja
Povećano korištenje obnovljivih energija
U zgradama je na taj način moguće uštedeti oko 50% energije za grejanje i pripremu tople vode, a time i odgovarajuće emisije ugljen-dioksida.
Bilans CO2 današnjih sistema grejanja
Kolika je pritom mogući nivo uštede emisije ugljen-dioksida, pokazuje energetski bilans današnjeg sistema grejanja. Tako su u poređenju sa standardnim kotlom (godina proizvodnje 1978.) moguće značajne uštede CO2:
20% primenom niskotemepraturnog uređaja
30% primenom gasnog kondenzacionog uređaja
50% primenom toplotne pumpe
50% i više primenom gasnog kondenzacijonog uređaja i solarnog sistema
Budućnost: CO2-neutralni energetski sistemi
Uz raspoložive tehnologije na osnovu ograničenih fosilnih izvora energije, primena obnovljivih energija, kao što su toplota iz zemlje, sunčeva toplota i drvo, postaje sve važnija. Toplotne pumpe, solarni sistemi i kotlovi na drva rade sa ovim gotovo CO2-neutralnim energentima i, u smislu rukovanja i radnih sposobnosti, pružaju nivo komfora uporediv sa uobičajenim sustavima grejanja na lož-ulje ili gas. Prilikom modernizacije sistema grejanja, moguće je kombinovati i više obnovljivih izvora energije, kao sunčevu toplotu i drva.