Kondenzaciona tehnika
Saznajte kako funkcioniše kondenzaciona tehnika i zašto je tako efikasna:
Objašnjenje kondenzacione tehnologije
Zemni gas je fosilni energent, koji će i u budućnosti imati značajnu ulogu. Naime, zemni gas ima veliku ogrevnu vrednost, izgara sa niskim emisijama i u dolazećim godinama će i dalje biti na raspolaganju. Pomoću tehnološki razvijenih gasnih kondenzacionih uređaja iz Boscha, potencijal ovog izvora energije može se koristiti uz minimalne gubitke. Jer, ne koristi se samo energija koja se oslobađa izgaranjem, nego dodatno i toplota usled kondenzacije vodene pare sadržane u dimnim gasovima. Time se ostvaruju značajne uštede energije, a gasna kondenzaciona tehnika je na temelju svoje efikasnosti izuzetno prijateljska prema okolini.
Princip rada
Prilikom gorenja, azot sadržan u gasu se veže sa kiseonikom iz vazduha stvarajući vodenu paru. Ova vodena para sadrži toplotnu energiju, koja se kod konvencionalnih sistema grejanja gubi jer vodena para odlazi kroz dimnjak. Nasuprot tome, kondenzacioni uređaji Bosch ovu energiju koriste: još u uređaju pretvaraju vodenu paru u kondenzat, a pritom dobijenu toplotu odvode u krug grejanja. To se postiže pomoću energetski efikasnog izmenjivača toplote kondenzacionog uređaja. Preduslov instalacije je dimnjak otporan na vlagu ili poseban dimovodni pribor.
Najveća efikasnost - i u starim objektima
Moderni konvencionalni uređaji za grejanje sa priključkom na dimnjak ostvaruju stepen iskorišćenja od maksimalno 93%. Međutim, kod inteligentne gasne kondenzacione tehnike Bosch izmeren je stepen iskorišćenja od 109%, što je ostvareno iskorišćenjem energije dobijene kondenzacijom. Ujedno, to objašnjava zašto je stepen iskorišćenja izražen vrednošću većom od 100%.
Kondenzaciona tehnika Bosch namenjena je i starogradnji. Pritom je preporučiva temperatura povratnog voda ispod 57°C. To je bez problema ostvarivo uz primenu odgovarajućih mera izolacije i sniženjem temperaturnog nivoa sredstva u sistemu grejanja.