
Održivi razvoj u proizvodnji Boscha
Upravljanje uticajem na okolinu na svim proizvodnim mestima prema ISO 14001
Od 1996. godine na svojim proizvodnim lokacijama neprestano primenjujemo sisteme upravljanja okolinom. U međuvremenu su svi proizvodni pogoni Bosch certifikovani prema standardu ISO 14001. Ova norma postavlja najviše zahteve i predstavlja najznačajniji međunarodni zahtev u oblasti zaštite životne sredine. Ovom normom predviđeni su, između ostalog, napori i mere iskorišćenja otpadne toplote, smanjenja potrošnje vode, uštede električne energije, kao i uklanjanje štetnih materija. Osim toga, obavezni smo da odgovarajuće zahteve postavimo i našim dobavljačima. U skladu s navedenim, u planu je smanjenje ispuštanja CO2 u proizvodnji do 2020. godine najmanje za 20% u odnosu na 2007. godinu.
Veća efikasnost u proizvodnji putem primene najmodernije tehnnologije
Pri razvoju proizvoda, kao i u samom procesu proizvodnje, već godinama neprestano poboljšavamo zaštitu okoline i brinemo za bolje korišćenje resursa. U to se ubrajaju, na primer, kondenzaciona tehnologija, toplotne pumpe, sistemi provetravanja s regenerativnim izmenjivačima, iskorišćenje otpadne toplote kompresora, kao i optimizovana izolacija zgrada. S ciljem smanjenja potrošnje električne energije, na našim lokacijama ugradili smo sisteme svetlećih traka i posebno štedljiva svetla. Tako smo, na primer, primenom zavojnih i turbo rashladnih uređaja povećali stepen iskorišćenja kod hlađenja za 45% od 1985.do danas.
Veliki projekti Bosch-a radi veće zaštite okoline
I veliki projekti u Boschu doprinose povećanju održivog razvoja. Tako i fotonaponski sistem snage 30 kW na fasadi sedišta Bosch grejne tehnike daje struju koja bi bila dovoljna za zadovoljenje godišnjih potreba 30 domaćinstava. Već danas na lokaciji u nemačkom gradiću Blaichach, hidrocentrala stara više od 100 godina proizvodi ekološki prihvatljivu struju, koja pokriva polovinu potreba i godišnje štedi oko 4.000 t CO2. Kroz ulaganja od 7,3 miliona Eura u modernizaciju postrojenja, proizvodna sposobnost treba da poraste za još 50%. Posebno prijateljski prema okolini radi i nemačka lokacija Murrhardt: korištenjem toplote mašina štedi se zimi oko 80% potrebne energije za grejanje. Osim toga, 2007. je u pogon pušten fotonaponski sistem. Još jedan fotonaponski sistem će biti instaliran u fabrici poluprovodnika u Reutlingenu, na tradicionalnoj nemačkoj lokaciji.